A company manufactures a product which requires four hours per unit of machine time. Machine time is a bottleneck resource as there are only ten machines which are available for 12 hours per day, five days per week. The product has selling price of $ 130 per unit, direct materials costs of $50 per unit, labour costs of $40 per unit and factory overhead costs of $20 per unit. These costs are based on weekly production and sales of 150 units.What is the throughput accounting ratio?A) 1.33B) 2.00C) 0.75D) 0.31




Why Choose Us

  • 100% non-plagiarized Papers
  • 24/7 /365 Service Available
  • Affordable Prices
  • Any Paper, Urgency, and Subject
  • Will complete your papers in 6 hours
  • On-time Delivery
  • Money-back and Privacy guarantees
  • Unlimited Amendments upon request
  • Satisfaction guarantee

How it Works

  • Click on the “Place Order” tab at the top menu or “Order Now” icon at the bottom and a new page will appear with an order form to be filled.
  • Fill in your paper’s requirements in the "PAPER DETAILS" section.
  • Fill in your paper’s academic level, deadline, and the required number of pages from the drop-down menus.
  • Click “CREATE ACCOUNT & SIGN IN” to enter your registration details and get an account with us for record-keeping and then, click on “PROCEED TO CHECKOUT” at the bottom of the page.
  • From there, the payment sections will show, follow the guided payment process and your order will be available for our writing team to work on it.