$36 The per-unit manufacturing overhead cost is based on a $5 variable cost per unit and $288,000 fixed costs. The nonmanufacturing costs, all variable, are $12 per unit, and the sales price is $60 per unit.Sports Headquarters Company (SHC) has asked Alton to produce 7,000 units of a modification of the new product. This modification would require the same manufacturing processes. However, because of the nature of the proposed sale, the estimated nonmanufacturing costs per unit are only $6 (not $12). Alton would sell the modified product to SHC for $45 per unit.Required1-a. Calculate the contribution margin for 7,000 units for both the current and special order.1-b. Should Alton produce the special order for SHC?2. Suppose that Alton Inc. had been working at less than full capacity to produce 30,400 units of the product when SHC made the offer. What is the minimum price per unit that Alton should accept for the modified product under these conditions?
Why Choose Us
- 100% non-plagiarized Papers
- 24/7 /365 Service Available
- Affordable Prices
- Any Paper, Urgency, and Subject
- Will complete your papers in 6 hours
- On-time Delivery
- Money-back and Privacy guarantees
- Unlimited Amendments upon request
- Satisfaction guarantee
How it Works
- Click on the “Place Order” tab at the top menu or “Order Now” icon at the bottom and a new page will appear with an order form to be filled.
- Fill in your paper’s requirements in the "PAPER DETAILS" section.
- Fill in your paper’s academic level, deadline, and the required number of pages from the drop-down menus.
- Click “CREATE ACCOUNT & SIGN IN” to enter your registration details and get an account with us for record-keeping and then, click on “PROCEED TO CHECKOUT” at the bottom of the page.
- From there, the payment sections will show, follow the guided payment process and your order will be available for our writing team to work on it.