Below is a projected income statement for the coming month (Based on selling 30,000 units) Dollars Per unitSales revenue $600,000 $600,000/30,000 units = $20.00Variable cost of goods sold (225,000) $225,000/30,000 units = $7.50Variable marketing costs (150,000) $150,000/30,000 units = $5.00Contribution margin 225,000 $225,000/30,000 units = $7.50Fixed cost of goods sold (135,000) Fixed marketing costs ( 60,000)Operating Income $ 30,000The company has a special (one-time) order for 5,000 units to be purchased at a sales price of $11 per unit. Should they sell these 5,000 units for $11?In addition, no marketing costs will be necessary for the 5,000 one-time-only special order.YOU MUST SHOW YOUR CALCULATONS TO SUPPORT YOUR ANSWER. PLEASE INDICATE EITHER THE INCREMENTAL PROFIT TO BE MADE IF YOU ACCEPT THIS ORDER or THE LOSS THAT WOULD BE INCURRED SUPPORTING THE DECISION TO NOT ACCEPT THIS ORDER.
Why Choose Us
- 100% non-plagiarized Papers
- 24/7 /365 Service Available
- Affordable Prices
- Any Paper, Urgency, and Subject
- Will complete your papers in 6 hours
- On-time Delivery
- Money-back and Privacy guarantees
- Unlimited Amendments upon request
- Satisfaction guarantee
How it Works
- Click on the “Place Order” tab at the top menu or “Order Now” icon at the bottom and a new page will appear with an order form to be filled.
- Fill in your paper’s requirements in the "PAPER DETAILS" section.
- Fill in your paper’s academic level, deadline, and the required number of pages from the drop-down menus.
- Click “CREATE ACCOUNT & SIGN IN” to enter your registration details and get an account with us for record-keeping and then, click on “PROCEED TO CHECKOUT” at the bottom of the page.
- From there, the payment sections will show, follow the guided payment process and your order will be available for our writing team to work on it.